Brigádníci jsou v mnoha firmách ceněni pro svoji flexibilitu. Zaměstnavatelé po nich sáhnou, když potřebují doplnit personální stav během dovolených, v období zvýšené nemocnosti (klasicky se jedná o podzimní chřipkové období) nebo když potřebují jednorázově navýšit stav pracovníků pro konkrétní projekt. Výjimkou nejsou ani sezónní práce. Mezi brigádníky nalezneme nejčastěji studenty, ale stále častěji jsou k vidění i důchodci a uchazeči o zaměstnání. Stejně jako u všeho platí, že nic není černobílé, a proto má i zaměstnávání brigádníků své kladné i záporné stránky, které si představíme níže.
Plnoletí brigádníci vs. mladiství
Pakliže chce firma zaměstnat brigádníky, musí nejprve zvážit, zda sáhnout po plnoleté osobě, nebo se raději rozhodne pro mladistvého. V případě druhé varianty je třeba počítat s tím, že se na neplnoletého brigádníka vztahuje větší zákonná ochrana a tím pádem panují i trochu odlišné výhody a nevýhody těchto pracovníků. Na druhou stranu přijetí mladistvého zaměstnance není většinou finančně náročné a neplnoletý pracovník může přinést nový pohled na věc či oživení kolektivu. My se nejdřív podíváme na zaměstnávání brigádníků, kteří již dosáhli plnoletosti.
Výhody a nevýhody zaměstnávání zletilých brigádníků
České právo samotný výraz “brigáda” nezná. Jen připomeneme, že zaměstnanci pracují na hlavní pracovní poměr, zatímco brigádníci obvykle vykonávají práci na tzv. dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Tento druh sjednané práce nese pro zaměstnavatele následující výhody a nevýhody:
Výhody
Zaměstnavatel nemá povinnost rozvrhovat zaměstnanci pracovní dobu a přidělovat mu v ní práci,
Zaměstnavatel nemusí řešit práva spojená s výkonem závislé práce v pracovním poměru, protože zaměstnanci tato práva automaticky nevznikají.
Neexistují žádná zákonná omezení v souvislosti s dobou trvání pracovněprávního vztahu.
Na rozdíl od práce na hlavní pracovní poměr lze brigádnické dohody jednodušeji zrušit.
Brigádníci mají zpravidla odměnu sjednanou ve smlouvě a nevztahuje se na ně (až na výjimky) ustanovení zákoníku práce o odměňování mzdou či platem.
Nevýhody
Omezený rozsah práce, kterou může zaměstnanec pro zaměstnavatele konat.
Výhody a nevýhody zaměstnávání nezletilých brigádníků
Pod pojmem mladistvá osoba rozumí zákon osobu, která již dovršila 15 let věku a má ukončenou povinnou školní docházku. Zaměstnavatel nesmí sjednat den nástupu do práce jako den, který předcházel dni, kdy mladistvá osoba ukončila povinnou školní docházku. Kladné a záporné stránky zaměstnávání brigádníků, kteří ještě nedovršili 18 let jsou následující:
Výhody
Malá finanční náročnost. Nedospělí brigádníci mají obvykle malé nebo žádné pracovní zkušenosti, a proto často přistupují na nižší platební podmínky. Zde je důležité také uvést, že výše sjednané odměny přímo ovlivňuje odvody zdravotního a sociálního pojištění.
Tabula rasa. Mladí pracovníci ještě nemají zažité pracovní návyky včetně zlozvyků, a proto se obvykle bez problémů adaptují na nové pracovní prostředí, firemní kulturu a tempo. Firmy si tak mohou lépe tyto pracovníky “vychovat”.
Nemají děti. Zaměstnanci v mladistvém věku většinou nemají děti. Odpadá tak starost s vyzvedáváním ratolestí ze školky nebo absence v případech, kdy je dítě nemocné.
Navázání další spolupráce. Vztah mezi brigádníkem a zaměstnavatelem nemusí skončit pouze brigádou. Když se mladý zaměstnanec osvědčí, může mu firma nabídnout zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Profituje z toho i brigádník, který společnost a náplň práce již důvěrně zná a nemusí se adaptovat na zcela nové prostředí.
Nové nápady. Kmenoví zaměstnanci si často zvykli na rutinu a chybí jim potřebný nadhled. Naopak brigádníci se dívají na zaběhlé postupy novýma očima a mohou tak přinést nápady, které ušetří čas i peníze.
Nadšení. Mladí lidé mají většinou plno energie a přinesou svěží vítr do zaběhnutého a někdy zkostnatělého týmu pracovníků. Samozřejmě ale vždy závisí na konkrétní povaze člověka.
Nevýhody
Zákonná omezení. České zákony nejsou úplně nakloněné zaměstnávání brigádníků pod 18 let. Proto přináší řadu striktních omezení, mezi která spadá například zákaz práce pod zemí (těžba nerostů, ražení tunelů a štol apod.). Obecně zákon praví, že “se musí brát zřetel na anatomické, fyziologické a psychické zvláštnosti v tomto věku a nesmí se zaměstnávat pracemi, které jsou nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé jejich zdraví”.
Nezkušenost. Pakliže jsou brigádníci nepopsaným listem, může to být výhoda i nevýhoda zároveň. Z malých zkušeností mohou pramenit zbytečné chyby, avšak částečně se tomu dá předejít kvalitním zaškolením nebo přidělením tzv. buddyho.
Nezodpovědnost. Je vědecky prokázané, že lidský mozek dozrává až kolem 25 roku věku (mužský o něco později) s čímž úzce souvisí schopnost nést odpovědnost za své chování. Zaměstnávání nezletilých se tak snadno může podobat jízdě na horské dráze. Na druhou stranu platí to samé jako u nadšení, tzn. že závisí na osobnosti každého člověka.
Nezapadnutí do kolektivu. Tato hrozba se netýká jen mladistvých. Sezónní pracovníci mohou být bráni jako konkurence, nebo naopak jako méněcenní v rámci kolektivu.