Pandemické onemocnění covid-19 zamávalo s ekonomikou nejen v České republice, přičemž nepostiženějšími obory byly gastronomie nebo turistický ruch. Zejména v gastro průmyslu mnoho obchodníků muselo propouštět a nyní, kdy se situace pomalu vrací do normálu, jim chybí stovky zaměstnanců. Ne ve všech oborech se však daří naplnit stav jako před coronavirem a tyto podniky se snaží podstav svého personálu vyřešit najímáním brigádníků. Firmy si dle názorů odborníků inzerovaly o 7 % míst více než v době předcovidové. Dokonce ani klasické sezónní brigády nedokážou vykrýt poptávku, se kterou se zejména určité obory potýkají, a proto poptávka po brigádnících roste.
Nejpostiženější oblasti
S největším nedostatkem brigádníků se tradičně potýká pohostinství a gastro průmysl. Výše uvedené obory jsou jako takovou vlajkovou lodí, ale ruce chybí napříč všemi regiony a obory. Kriticky nízký stav zaměstnanců hlásí například bezpečnostní agentury. Brigádníkům se proto kromě klasických míst, otevírají i manuální práce, jako je třeba doplňování zboží v supermarketech a hypermarketech.
Výše mzdy
Aktuální nedostatek brigádníků na našem pracovní trhu šponuje odměny směrem vzhůru. Z části za to může nárůst hrubé mzdy, který činí v roce 2022 16 200 korun. Brigádníci zvažují u brigád i další aspekty, jako je dojezdová vzdálenost nebo samotná náročnost práce. Také si uvědomují své výlučné postavení, a proto se zaměstnavatelem často diskutují svoji nástupní mzdu. Zaměstnavatelé nejčastěji nabízejí 130 korun na hodinu, avšak v Praze u specializovaných pozic si může brigádník vydělat mezi 200-250 korun/hodinu.
Přesto se brigádníky nedaří shánět
Přes výše uvedené skutečnosti má stále mnoho firem se zaměstnáváním brigádníků problémy. Mohou za to zejména formy úvazků. Maminky na mateřské nebo pracující důchodci nemají zájem o krátkodobé brigády a tento trend kopírují i mladí studenti. Obecně tak můžeme konstatovat, že nárazové a krátkodobé brigády jsou, ale brigádníci (všechny typy brigádníků) upřednostňují střednědobou až dlouhodobou spolupráci.
Ukrajinští uprchlíci
Většina firem očekávala s nárůstem ukrajinských uprchlíků, že se jim podaří zaplnit krátkodobé brigády, nicméně tento předpoklad se zatím nenaplnil. Ukrajinců, kteří si v tuzemsku našli práci, je zhruba 70 tisíc z příchozích. Ti preferují hlavně kratší úvazky, protože se po skončení války hodlají vrátit do své domoviny. Z celkového počtu neobsazených brigádních pozic je to však jen kapka v moři, protože tuzemská většina organizací se poté, co se zmátořila z covidu, opět začala podnikat a nabírá zaměstnance ve velkém.