top of page

Práce pro absolventy bez praxe

Nadcházející podzim je každoročně obdobím, kdy přichází na trh práce noví absolventi. Mladí lidé ukončili studium a čeká je hledání první práce. K tomu, aby se zařadili do pracovního procesu, jim však často chybí odpovídající praxe. Proto se také práce pro absolventy shání obtížněji, zvlášť v době poznamenané covidem. Neplatí to však ve všech oborech. Nedostatek zaměstnanců je tradičně na technických pozicích. Mladí lidé po škole se tak snadno uplatní jako IT specialisté, nástrojaři, stavaři nebo elektrotechnici. Naopak přetlak uchazečů o zaměstnání je v humanitních a uměleckých oborech.

 

Jsem čerstvý absolvent

Práce pro absolventy bez praxe

Studia máte úspěšně za sebou a nyní se rozhlížíte po svém prvním zaměstnání. Mnoho absolventů využívá svého statusu studenta, který končí až 31. srpna (v případě řádného ukončení vysoké školy pak platí status studenta ještě měsíc, který následuje po měsíci, ve kterém byla složena státní závěrečná zkouška) a hledání práce nechávají až po prázdninách. To je však podle personalistů zásadní chyba. Za prvé Vás čeká větší konkurence ze strany ostatních absolventů, a za druhé v tomto období končí sezónní práce, což s sebou nese vyšší míru nezaměstnanosti. Z dlouhodobého hlediska je tedy mnohem praktičtější odpustit si poslední prázdniny a s hledáním zaměstnání začít hned.


Tipy na hledání práce pro absolventy


Bez výraznějších pracovních zkušeností se budete na pracovním trhu uplatňovat obtížněji, ale to neznamená, že jste bez šance. Následující tipy Vám pomohou své první zaměstnání nalézt:


  • Ujasněte si, co hledáte. V tomto bodě chybuje řada uchazečů o zaměstnání, nejen absolventi. Při hledání práce se musíte umět “prodat”. K tomu je však zapotřebí, abyste věděli, co můžete potenciálním zaměstnavatelům nabídnout. Pakliže nevíte, co prodáváte, nikdo Vaši práci nekoupí. Proto se nejdřív zamyslete a na papír si napište, čím můžete být pro budoucího zaměstnavatele zajímaví.

  • Kde hledat. V současné době většina firem inzeruje nabídky práce na internetu. Některé servery mají speciální rubriku právě pro absolventy (např. www.jobs.cz nebo www.prace.cz). Zacílením na tyto nabídky ušetříte spoustu času a energie, protože se vyhnete inzerátům, kde od uchazečů požadují několikaletou praxi. Kromě novin a specializovaných serverů se podívejte na kariérní stránky jednotlivých firem. Také zapojte příbuzné, známé a kamarády. Možná ví o skvělé práci, která by Vám jinak utekla.

  • Jak se hledá práce pro absolventy. Jako čerství absolventi pravděpodobně máte minimální nebo žádné zkušenosti s hledáním práce. Proto je dobré si nastudovat, jak v takovém případě postupovat.

  • Berte hledání práce jako samotnou práci. Hledání zaměstnání by měla být intenzivní, systematická činnost. Proto se jí věnujte stejně, jako byste chodili do práce. To znamená, že ráno vstanete, koupíte si noviny s inzercí nebo sednete k počítači a osm hodin denně hledáte vhodné nabídky. Udělejte si například v excelu přehlednou tabulku, ve které si budete evidovat odpovědi na pracovní inzeráty. Ve stručnosti si napište název firmy a pozice, o kterou jste se ucházeli, co Vás na daném místě zaujalo a datum, kdy jste odpovídali. Tak si stále udržíte přehled.

  • Buďte trpěliví. Obecně platí, že hledání práce je dlouhodobou záležitostí. Jen výjimečně se stává, že klapne první zaměstnání, o které jste se ucházeli. Proto nevěšte hlavu, že se Vám po několika týdnech či měsících nikdo neozývá a buďte trpěliví.

  • Alternativní cesty. Jestliže se Vám i přes veškeré tipy a rady dlouhodobě nedaří nalézt zaměstnání, zkuste využít alternativní cesty. Jednou z variant je například neplacená stáž. Zaměstnavatelé oceňují, že si mohou touto formou mladé pracovníky “vychovat” a pro absolventy je to způsob, jak získat praxi. Další možností je pracovní agentura. Ta si uloží do své interní databáze Vaše údaje, a jakmile se objeví vhodná nabídka, kontaktuje Vás. Výhodou pracovních agentur je, že kromě hledání zaměstnání poskytují uchazečům poradenskou činnost.


Nejčastější chyby absolventů při hledání práce


Mladým lidem po škole chybí zkušenosti s hledáním práce, a proto se dopouštějí zbytečných chyb, z nichž uvedeme ty nejčastější:


  • Nereálná očekávání. Personalisté se shodují, že absolventům chybí srovnání, a proto mají často nereálná očekávání. Již na začátku své kariéry počítají s tím, že naleznou prestižní, dobře placené místo. Ucházejí se například o manažerské pozice, ačkoliv nikdy nevedli žádný tým nebo odpovídají na seniorní pozice, které vyžadují dlouholetou praxi.

  • Vysoké nároky na mzdu. Mladí lidé krátce po škole obvykle nemají přehled o mzdách, které jsou obvyklé na pracovním trhu. Často tak své vzdělání přeceňují a na pohovorech si říkají o nereálné částky.

  • Rovnou mimo obor. Část absolventů už na škole ví, že se vystudovanému oboru věnovat nechtějí, a tak hledají práci mimo svůj obor. To je však chyba. Zde radíme, abyste nejprve hledali práci ve svém odvětví. Pokud totiž nemáte praxi, může být vystudovaná škola jedinou devizou, která vás profiluje.

  • Nepřipravenost. Začíná to již životopisem, na kterém je od prvního pohledu zřejmé, že si s ním jeho autor velkou práci nedal. Nepřipravenost se projeví i na pracovním pohovoru, kde absolvent není schopen odpovědět na základní otázky typu “Co víte o naší firmě?” nebo “Proč chcete pracovat právě u nás?

Mohlo by vás zajímat:

bottom of page