Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí v ČR kontinuálně přibývají pracovníci z Ukrajiny
- Matěj Fiedler
- 26. 1. 2023
- Minut čtení: 4
Od války na Ukrajině uběhlo už 10 měsíců a za tu dobu poskytla Česká republika dočasnou ochranu více než 160 000 uprchlíků. Původní obavy, že neseženeme práci po tolik lidí, se ukazují jako liché, neboť podle dat MPSV u nás každý měsíc kontinuálně stoupá počet zaměstnaných pracovníků z Ukrajiny a nenaplnily se tak zatím černé scénáře, které predikovaly, že většina Ukrajinců na našem území bude bez práce a budou pouze čerpat sociální dávky. MPSV nedávno uveřejnilo nová data, z nichž je patrné, že uprchlíci pracovat chtějí a navzdory cizí kultuře a neznalosti jazyka si aktivně shání práci, čemuž dopomáhají i různá nezisková centra a další organizace zaměřené na asimilaci pracovníků z Ukrajiny na tuzemský pracovní trh. My jsme toto téma samozřejmě nemohli nechat bez odezvy, a proto jsme sepsali řadu článků s touto tematikou ”Firmy naráží při zaměstnávání Ukrajinců na problémy s lékařskou prohlídkou. Celou věc začalo řešit i Ministerstvo zdravotnictví”, “Jaké povinnosti musí dodržet zaměstnavatel při zaměstnávání Ukrajinců?” nebo "Jak postupovat při zaměstnávání Ukrajinců, kteří obdrželi povolávací rozkaz?”
Kontinuální nárůst pracovníků z Ukrajiny

Válka na Ukrajině začala před 11 měsíci a to je dostatečně dlouhá doba na to, aby mohly české instituce vyhodnocovat chování ukrajinských uprchlíků, které jsme začali přijímat hned po ruské agresi. Jak již bylo řečeno, jednou z takových institucí je i Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které nedávno vydalo dokument s daty týkající se válečných utečenců, které jsme v rámci solidarity přijali na své území.
Z dokumentu vyplývá, že původně nepřehledná situace se dostává pod kontrolu a pracovníkům z Ukrajiny se dlouhodobě daří naplňovat dosud neobsazené české pozice, zejména ty nízkokvalifikované, o které Češi projevují minimální zájem. Od začátku války jsme v Česku přijali téměř 300 000 utečenců, z nichž mnozí se již vrátili do své domoviny a v tuzemsku zůstaly především ženy s dětmi, jež tvoří 3/4 všech válečných uprchlíků. Ty nacházejí v posledních měsících uplatnění především ve službách, jak prozradil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Český ministr dále potvrdil, že počet počet utečenců, které ČR přijala od začátku války, kontinuálně narůstá. V červnu pracovalo na našem území 68 000 pracovníků z Ukrajiny a v září se zvýšil jejich počet na 98 000 zaměstnanců. Zatím poslední data pocházejí z konce října. V tomto období evidovala Česká republika přes 98 000 pracujících Ukrajinců.
Z demografického hlediska
Z demografického hlediska je zajímavé srovnání uprchlíků podle krajů, v nichž pracují. Dosud si nejvíc utečenců našlo práci ve Středočeském kraji, kde eviduje MPSV 16 684 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou. V těsném závěsu se drží Plzeňsko (14 347 zaměstnaných Ukrajinců). Pozoruhodné je, že naše hlavní město, kam směřuje naprostá většina lidí utíkajících před válkou, zaujímá až třetí místo. Do určité míry tak funguje přerozdělování, které si určilo MPSV jako jednu z priorit při přijímání pracovníků z Ukrajiny.
Na druhou stranu kompletní východní Čechy a zejména Morava zatím v zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny dost zaostává. Je to dáno tím, že naprostá většina utečenců přichází do Prahy a východ naší země je příliš neláká. Je to dané také skladbou pracovních míst, kdy zaměstnavatelé nabízejí cizincům dlouhodobě neobsazená a nízkokvalifikovaná místa, která se nejlépe obsazují právě ve větších městech, jako je Praha nebo Plzeň.
Pracovníci z Ukrajiny se nejlépe adaptují v oborech, jako jsou montážní dělníci, pomocní pracovníci ve stavebnictví, výrobě, dopravě, obsluze strojů apod. Stále narůstající počet žen obvykle pracuje ve velkých nákupních střediscích, kde zastávají role uklízeček nebo jako pomocná síla do kuchyně. Velkým problémem dosavadního zaměstnávání Ukrajinek spočívá v tom, že v České republice stále chybí uznávání kvalifikace ukrajinských žen (psali jsme o něm v článku “Uznávání kvalifikace zaměstnanců z Ukrajiny je v tuzemsku stále problém”), proto musí tyto obvykle vysokoškolsky vzdělané ženy zastávat nekvalifikovanou práci, kterou před invazí na Ukrajinu vykonávali ukrajinští dělníci.
Změnila se struktura trhu
S tím, jak k nám přicházejí Ukrajinské ženy s dětmi, musela se logicky změnit i struktura pracovního trhu. Firmy dál hlásí nedostatek dělníků na stavbách a v dalších oborech, kde práci zastávali tradičně ukrajinští muži, na druhou stranu se vygenerovala řada pozic vhodných pro ukrajinské ženy s dětmi. My jsme se tomuto tématu věnovali v článku “Jak mohou firmy vyjít vstříc zaměstnancům z Ukrajiny”). Dnešní Ukrajinky v masovém měřítku míří do služeb a řada z nich se také chytne ve zdravotnictví, a to na všech úrovní, od pomocných prací přes zdravotní personál až po vysokoškolsky vzdělané lékařky.
Současné problémy
Současné problémy se týkají hlavně nové struktury ukrajinských pracovníků. Před válkou jsme byli zvyklí, že k nám jezdili dělníci, kteří zde pracovali velice tvrdě, aby domu přivezli co nejvíce peněz. V současné vlně migrantů nalezneme mnoho vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří jsou zvyklí na jiný styl práce a nedokážou odvádět takové standardy jako jejich mužští kolegové na dělnických pozicích. Tím se nám může zdát tato generace Ukrajinců línější, ale ve skutečnosti za to může transformace českého pracovního trhu a je jen na nás, do jaké míry pomůžeme nově příchozím cizincům etablovat se na novou práci, na nový jazyk a zcela odlišnou kulturu, než kterou znají z domova.
Ukrajinců závislých na dávkách klesá
Na celé zprávě vydané MPSV je nejpozitivnější, že i přes různé problémy se daří zapojovat válečné uprchlíky do českého pracovního procesu a tím zároveň klesá počet Ukrajinců závislých na dávkách. Stejně jako fakt, že ubývá uprchlíků, kteří jsou závislí na ubytování v českých domácnostech a v daleko rozsáhlejším měřítku si hledají ubytování sami.
댓글