top of page

Letní brigády se blíží. Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat

Léto se blíží a právě proto je nyní čas zapřemýšlet, co budeme v této době dělat. V horkých měsících se již nebudeme muset mořit se státnicemi, maturitou a zkouškové období už bude minulostí. Nejen pro studenty nastává doba, kdy se začínají aktivně hledat letní brigády. Hned na úvod je třeba si říct, abyste si předem ujasnili, kolik času chcete brigádě věnovat a zda se omezíte jen na české luhy a háje, nebo zabrousíte do ciziny.

 

Letní brigády v tuzemsku

Letní brigády se blíží. Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat

  • Obsluha na letních festivalech. V rámci této brigády si dosytosti užijete oblíbené hudební skupiny v kombinaci s pohybem na čerstvém vzduchu. Hip hop kemp, Airfest, Rock for people a další právě poptávají obsluhu na točení nápojů (zejména piva, ale pro děti také limonády) nebo na trhání lístků. Vychutnáte si tak kulturní zážitek, a ještě si k tomu vyděláte nějakou tu korunu.

  • Točení zmrzliny. Nenáročná letní brigáda, kterou může dělat každý. Jen počítejte s tím, že v horkých dnech se pravděpodobně nezastavíte, protože o točenou zmrzlinu bude enormní zájem. Také si dávejte pozor na to, abyste příliš neujídali. Jinak utratíte víc, než kolik jste si vydělali a oblíbená mražená pochoutka se může negativně podepsat na vaší postavě.

  • Plavčík. Zde už se jedná o sofistikovanější brigádu. Na to, abyste se stali plavčíkem, musíte absolvovat příslušný kurz. V praktické části si vyzkoušíte plavání na čas, orientaci pod vodou nebo záchranu a vytažení tonoucího. Teoretická část je zaměřena na znalosti traumatologie a poskytování první pomoci. Jako plavčík budete vykonávat dozor na koupalištích, bazénech, nebo přírodních lomech. Jedná se o velmi zodpovědnou pozici, proto zapomeňte na to, že většinu času budete koukat po ostatních.

  • Brigáda na letním táboře. Dětské tábory jsou evergreenem letních brigád. Mladí lidé zde naleznou širokou škálu uplatnění, jako je například oddílový vedoucí, praktikant, zdravotník nebo pomocná síla do kuchyně. Zkrátka ani nepřijdou různí instruktoři (plavání, rybolovu a podobně). U této brigády je důležité, aby měl brigádník kladný vztah k dětem a dokázal se obrnit trpělivostí. Klíčová je také vysoká míra zodpovědnosti, protože děti přecházejí od rodičů k táborovým vedoucím, kteří nesou za děti po celou dobu trvání tábora odpovědnost.


Letní brigády v cizině


Dobrodružnější povahy pravděpodobně sáhnou po brigádě v cizině. Podívají se do jiných koutů světa a naučí se cizí jazyk. To jsou dva hlavní benefity, které mladí lidé od práce v zahraničí očekávají. Pracovat v cizině mohou všichni lidi, kteří již dosáhli zletilosti (a jsou tedy starší 18 let). Z Česka proudí nejvíce zájemců o zahraniční brigádu do Německa, Kypru a Španělska.


  • Německo. U našeho souseda jsou pracovníci z České republiky vážení, protože dokáží kvalitně zastat i málo kvalifikované práce bez znalosti němčiny, jako jsou třeba práce ve skladech. Průměrný Čech si na této pozici vydělá 1400 až 1600 euro. O něco lépe jsou na tom svářeči. Pokud komunikují v němčině alespoň v základech a ovládají jednu ze svařovacích metod, sáhne po nich kdejaká firma, neboť německému svářeči by museli zaplatit mnohem vyšší odměnu. Pro tuto odbornější práci již nabízejí 25 EUR za hodinu práce.

  • Kypr. U kyperských letovisek se nejčastěji poptávájí číšníci v restauracích a v barech a dále barmani a barmanky. Na této pozici se vyžaduje základní až konverzační znalost anglického jazyka, naopak zkušenosti nejsou vždy vyžadovány. Výhodou této práce je, že brigádník má stravu a ubytování zdarma. Obvykle pracuje 8 hodin denně šest dní v týdnu. Student, který je k dispozici pouze během léta (na 4–5 měsíců), si vydělá až 550 euro čistého. Pro uchazeče, kteří jsou k dispozici na 6 a více měsíců, platí mzdy vyšší, většinou kolem 700 euro netto plus spropitné.

  • Španělsko. Na Pyrenejském poloostrově v současné době nejvíc chybí sběrači ovoce. Konkrétně se jedná o oblasti Valencie a Granady. Pro Čechy je tato brigáda zajímavá tím, že není vyžadován španělský jazyk. Pracovní doba se pohybuje mezi 8 až 12 hodinami denně 6 dnů v týdnu. Jedná se o úkolovou mzdu, tzn. že jste placeni za nasbírané bedýnky ovoce. Počítejte však s tím, že se jedná o fyzicky namáhavou práci a v sadech nejste nijak chránění před rozmary počasí.


Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat


Samozřejmě, když odcestujete do ciziny tzv. na blind a letní brigádu si budete shánět až na místě určení, nikdo vám za to hlavu neutrhne, ale každopádně nemůžeme toto jednání hodnotit jako moudré. Velmi také záleží na vašich jazykových schopnostech.


  • V dnešní době si již většina brigádníků hledá brigádu pomocí internetu.

  • Pracovní agentura. Po revoluci se ukázaly pracovní agentury jako výhodný byznys. Bohužel ne všechny to myslí s podnikáním vážně, a tak se čas času stane, že narazíme na podvodnou agenturu. Abyste se vyvarovali podvodnému jednání, stačí mít na paměti, že žádná pracovní agentura nevybírá žádné poplatky za nalezení práce a už vůbec není kompetentní k tomu, aby vám prováděla srážky ze mzdy či osobní provize z vašeho platu.


Mohlo by vás zajímat:

bottom of page