Může mráz snižovat intelektuální výkon?

Asi by Vás nikdy nenapadlo položit si otázku, zda může zima ovlivňovat i Vaši mentální činnost. My jsme si tuto otázku položili v teple kanceláře a už máme odpověď.

Je známo, že chladné počasí může u některých lidí vést k tzv. sezónní afektivní poruše (SAD), známé také například jako zimní deprese. Jedná se o poruchu nálady, která se u člověka v jinak normálním, zdravém psychickém stavu, objevuje ve spojitosti s určitým ročním obdobím, nejčastěji zimou. Podle psychologických výzkumů trpí v zimě téměř polovina jinak nedepresivních lidí určitými symptomy SAD, jejichž příčinu vidí odborníci zejména v nedostatku slunečního svitu.

Sezónní afektivní porucha nezmění však pouze vaši náladu – podle studie uveřejněné v časopise Psychological Science může roční období ovlivňovat také kognitivní (poznávací) procesy jako je paměť, nebo rychlost reakcí. Studie ukázala, že nálada i výkon paměti studentů se zlepšovali s lepším počasím, zejména ve dnech s převahou slunečního svitu. V experimentu, který vědci pro tyto účely připravili, si studenti v testech paměti prováděných v budově školy vedli hůře, než studenti testovaní venku za teplého slunečného dne.

Pokud se u vás tedy v zimě nenadále objevují symptomy jako deprese, ospalost, ztráta energie, ztráta zájmů, snížení sexuálního zájmu, spavost nebo dokonce nutkavá chuť k jídlu, zejména na sladké, pravděpodobně máte co do činění se zimní depresí. Ale nezoufejte, jaro už je za dveřmi a do té doby stačí řídit se několika jednoduchými radami:

Vaše tělo bude potřebovat dostatek pohybu na zdravém vzduchu a udělá mu dobře jak aktivní odpočinek, tak relaxace. Aby nelenivěla Vaše hlava, věnujte se aktivitám, které procvičí paměť a koncentraci. Vyzkoušejte třeba on-line IQ testy, nebo psychologická cvičení paměti, pozornosti či kreativity na www.lumosity.com.

Zdroj: GOOD WORKER s.r.o.

Zpět na seznam článků